جستجو در سایت:

باقالی پلو

تاریخ درج: 06 تیر 1393

تعداد تشکر از این مطلب:286 نفر

باقالی پلو

مواد لازم برای 4 نفر:

برنج: 400 گرم

باقالی لپه شده: 200 گرم

شوید خرد شده:  200 گرم

سیب زمینی: 2 عدد متوسط

کره یا روغن: 150 گرم

نمک: به میزان لازم

طرز تهیه:

برنج را شسته و در ظرفی حدود یک ساعت آب می گذاریم.

برنج

سیب زمینی ها را پوست کنده و به صورت دایره ی نسبتاً ضخیم خرد می کنیم. و آن را در ظرفی آب می گذاریم.

سیب زمینی تکه تکه شده

قابلمه را با حدود 4 لیتر آب و دو قاشق غذاخوری نمک روی شعله زیاد می گذاریم تا جوش بیاید. آب را بچشید باید طعم آن کمی شور مزه باشد. باقالی را در آب می ریزیم و می گذاریم دوباره آب به جوش بیاید.

باقالی در حال پخت

بعد از جوش آمدن آب سه دقیقه صبر می کنیم سپس برنج را به آب اضافه می کنیم. دوباره صبر می کنیم که آب به جوش بیاید. بعد از جوش آمدن آب اگر برنج ایرانی بود 5 دقیقه صبر می کنیم و اگر برنج خارجی بود 10 دقیقه صبر می کنیم سپس به دانه های برنج در آب نگاه می کنیم اگر دیدیم چند دانه برنج  روی آب شناور می مانند یعنی برنج آماده آبکشی می باشد.

برنج و باقالی در حال پختن

برنج را در صافی می ریزیم تا آب اضافه آن برود سپس دانه های برنج را می چشیم اگر شور بود کمی آن را آب می کشیم و اگر بی نمک بود کمی با نمک پاش به آن نمک می زنیم.

شوید اگر فریزری می باشد همین حالا که زمان دم کردن پلو می باشد آن را از فریزر خارج می نماییم که یخ آن از قبل ذوب نشده باشد. آن را با دست خرد وجدا می کنیم و لابه لای برنج می ریزیم.(اگر از قبل شوید را از فریزر خارج کنیم شوید حالت خمیری به خود می گیرد. اگر شوید فریزری نبود نیازی به این کار نیست)

شوید

شوید را با برنج و باقالی مخلوط می کنیم.

مخلوط برنج، شوید، باقالی

قابلمه  را با 50 گرم کره روی شعله گاز می گذاریم تا آب شود. همین که کره آب شد از روی شعله برداشته و سیب زمینی ها را ته قابلمه می چینیم. سپس یک فنجان آب به آن اضافه می کنیم.

چیدن سیب زمینی در ته قابلمه

حال برنج مخلوط را در قابلمه می ریزیم. شعله گاز را زیاد کرده و درب قابلمه را می بندیم . هنگامی که بخار آب از کنار در بیرون آمد شعله را کم کرده و یک شعله پخش کن روی شعله گاز می گذاریم. (اگر کف قابلمه ضخیم است نیازی به این کار نیست) اگر دم کنی در دسترس داریم آن را بر درب قابلمه می کشیم و درب قابلمه را می گذاریم تا پلو نیم ساعت دم بکشد.

دم کردن باقالی پلو

سپس 100 گرم کره را در ظرف دیگری گرم می کنیم تا آب شود. با کفگیر برنج را به صورت کله قند در می آوریم و روغن را به تمام قسمت های برنج می دهیم . درب قابلمه را دوباره می بندیم  تا پلو برای نیم ساعت دیگر دم بکشد.

باقالی پلو آماده سرو می باشد.

باقالی پلو

تعداد تشکر از این مطلب:286 نفر

نظرات کاربران

یک نظر ثبت کنید

نام

     

ایمیل

       

متن نظر

   

تصویر امنیتی


     

به بزرگی و کوچکی حروف دقت نمایید.