جستجو در سایت:

چلو (پلو سفید)

تاریخ درج: 09 تیر 1393

تعداد تشکر از این مطلب:314 نفر

چلو، پلو سفید با ته دیگ سیب زمینی

مواد لازم برای 4 نفر:

برنج : 600 گرم (3 پیمانه)

نمک: سه قاشق غذاخوری

روغن: 150 گرم

سیب زمینی: 2 عدد متوسط

طرز تهیه:

برنج را شسته و در ظرفی حدود یک ساعت آب می گذاریم.

برنج

سیب زمینی ها را پوست کنده و به صورت دایره ی نسبتاً ضخیم خرد می کنیم. و آن را در ظرفی آب می گذاریم.

سیب زمینی

در یک قابلمه 4 لیتر آب و سه قاشق غذاخوری نمک ریخته و با شعله زیاد می گذاریم به جوش بیاید. آب را بچشید باید طعم آن کمی شور مزه باشدبرنج را به آب اضافه می کنیم و با کفگیر کمی هم می زنیم.

برنج در آب

 دوباره صبر می کنیم که آب به جوش بیاید. بعد از جوش آمدن آب اگر برنج ایرانی بود 5 دقیقه صبر می کنیم و اگر برنج خارجی بود 10 دقیقه صبر می کنیم سپس به دانه های برنج در آب نگاه می کنیم اگر دیدیم چند دانه برنج  روی آب شناور می مانند یعنی برنج آماده آبکشی می باشد.

برنج قبل از آبکشی

برنج را در صافی می ریزیم تا آب اضافه آن برود. سپس دانه های برنج را می چشیم اگر شور بود کمی آن را آب می کشیم و اگر بی نمک بود کمی با نمک پاش به آن نمک می زنیم.

آبکشی برنج

قابلمه  را با 50 گرم کره روی شعله گاز می گذاریم تا آب شود. همین که کره آب شد از روی شعله برداشته و سیب زمینی ها را ته قابلمه می چینیم. سپس یک فنجان آب به آن اضافه می کنیم.

چیدن سیب زمینی ته قابلمه

حال برنج را در قابلمه می ریزیم. شعله گاز را زیاد کرده و درب قابلمه را می بندیم . هنگامی که بخار آب از کنار در بیرون آمد شعله را کم کرده و یک شعله پخش کن روی شعله گاز می گذاریم. (اگر کف قابلمه ضخیم است نیازی به این کار نیست) اگر دم کنی در دسترس داریم آن را بر درب قابلمه می کشیم و درب قابلمه را می گذاریم تا پلو نیم ساعت دم بکشد.

برنج در قابلمه، دم کردن پلو

سپس 100 گرم کره را در ظرف دیگری گرم می کنیم تا آب شود. با کفگیر برنج را به صورت کله قند در می آوریم و روغن را به تمام قسمت های برنج می دهیم . درب قابلمه را دوباره می بندیم  تا پلو برای نیم ساعت دیگر دم بکشد.

برنج، روغن

چلو (پلو سفید) آماده سرو می باشد.

چلو، پلو سفید با ته دیگ سیب زمینی

تعداد تشکر از این مطلب:314 نفر

نظرات کاربران

یک نظر ثبت کنید

نام

     

ایمیل

       

متن نظر

   

تصویر امنیتی


     

به بزرگی و کوچکی حروف دقت نمایید.