جستجو در سایت:

آب نخود انارکی (گوشت و نخود)

تاریخ درج: 20 مرداد 1393

تعداد تشکر از این مطلب:161 نفر

آب نخود، گوشت و نخود

مواد لازم برای 4 نفر:

گوشت گوسفندی یا ماهیچه: 500 گرم

نخود: 200 گرم

پیاز متوسط: یک عدد

زردچوبه: نصف قاشق مربا خوری

فلفل سیاه: نصف قاشق چایخوری

فلفل قرمز: یک سوم قاشق چایخوری

نمک: به مقدار لازم

طرز تهیه:

نخود را از شب قبل در آب می گذاریم تا خیس بخورد و قبل از شروع کار آن را در آبکش می ریزیم تا آب اضافه آن برود یا باید ابتدا نخود را شسته و در قابلمه ای با اندازه ی متوسط  تا نصفه آب ریخته و روی شعله زیاد می گذاریم تا آب به جوش بیاید و نخود را درون آن ریخته و می گذاریم برای 5 دقیقه نخود در آب بجوشد سپس نخود ها را درون آبکش می ریزیم تا آب اضافه آن برود.

نخود

حال یک قابلمه متوسط را تا نصفه آب بریزید سپس گوشت، نخود و پیاز درسته را به آن اضافه کنید.

گوشت، نخود، پیاز

 قابلمه را روی شعله زیاد گاز می گذاریم تا آب به جوش بیاید سپس شعله را کم کرده و زردچوبه، فلفل قرمز و فلفل سیاه را در آن ریخته، درب قابلمه را بسته و می گذاریم غذا به مدت سه ساعت با شعله کم بپزد.

گوشت و نخود نیم پز

بعد از گذشت سه ساعت مقداری گوشت و نخود را با قاشق بیرون آورده و چک می کنیم که پخته است یا خیر. اگر نپخته بود می گذاریم تا کاملاً بپزد. اگر پخته بود مقداری نمک به آن اضافه می کنیم و درب قابمله را بسته می گذاریم برای نیم ساعت دیگر بپزد تا نمک کاملاً به خورد غذا برود. اگر دوست ندارید آب نخود زیاد باشد می توانید درب قابلمه را برداشته و شعله گاز را زیاد کنید تا آب نخود تبخیر شود و به میزان دلخواه شما برسد. پیاز پخته را از غذا در آورده و دور بیاندازید.

آب نخود آماده است. معمولاً آب نخود را با سبزی پلو یا با نان و سبزی خوردن سرو می کنند. البته از این غذا برای تقویت بدن نیز استفاده می شود.

آب نخود، گوشت و نخود

تعداد تشکر از این مطلب:161 نفر

نظرات کاربران

یک نظر ثبت کنید

نام

     

ایمیل

       

متن نظر

   

تصویر امنیتی


     

به بزرگی و کوچکی حروف دقت نمایید.