جستجو در سایت:

آش رشته انارکی

تاریخ درج: 04 شهریور 1393

تعداد تشکر از این مطلب:129 نفر

آش رشته انارکی

مواد لازم برای 6 نفر:

سبزی آش: یک کیلو پاک کرده و خرد شده

لوبیا چیتی: 100 گرم

نخود: 100 گرم

عدس: 100 گرم

رشته آشی: یک بسته

کشک: یک بسته

پیاز: نیم کیلو

سیر: 100 گرم پوست کنده

نعناع خشک: دو قاشق غذاخوری

نعناع تازه خرد شده: 200 گرم

کره یا روغن کنجد: 100 گرم

قره قروت: (در صورت تمایل) به میزان لازم

شیرین بیان: (در صورت تمایل) به میزان لازم

آرد سفید: یک قاشق غذاخوری (در صورت لزوم)

زردچوبه: یک قاشق غذاخوری

فلفل سیاه: نصف قاشق مربا خوری

طرز تهیه:

نخود و لوبیا چیتی را از شب قبل جداگانه شسته و در آب می گذاریم.

عدس را قبل از شروع پخت آش شسته و در آب می گذاریم.

عدس

آب نخود را دور ریخته و آن را با دو لیتر آب در قابلمه ای (همان قابلمه ای که می خواهید نهایتاً کل آش در آن پخته شود) می ریزیم و با شعله ی زیاد گاز منتظر می شویم آب به جوش بیاید سپس شعله را کم کرده و می گذاریم برای 2 ساعت نخود بپزد سپس چک می کنیم اگر نخود هنوز نپخته بود می گذاریم برای نیم ساعت دیگر بپزد.

نخود

در این مدت آب لوبیا چیتی را دور ریخته و آن را در قابلمه ی دیگری با دو لیتر آب می ریزیم و با شعله زیاد گاز منتظر می شویم آب به جوش آید سپس شعله را کم کرده و می گذاریم لوبیا چیتی برای یک و نیم ساعت بپزد سپس چک می کنیم که اگر لوبیا چیتی هنوز نپخته بود منتظر می شویم تا برای نیم ساعت دیگر بپزد و زیر آن را خاموش می کنیم تا نخود نیز بپزد.

لوبیا چیتی

هنگامی که نخود پخت لوبیا چیتی را با آب آن به نخود اضافه کرده و می گذاریم باز هم روی شعله کم بپزد. حال قابلمه ای قبلاً در آن لوبیا چیتی پخته شده بود را آب می کشیم. آب عدس را خالی کرده و با یک لیتر آب درون این قابلمه ریخته و می گذاریم روی شعله زیاد گاز تا آب به جوش آید سپس منتظر می شویم تا عدس برای نیم ساعت بپزد.

این بار هم مانند قبل بعد از نیم ساعت چک می کنیم که عدس پخته یا خیر. اگر نپخته بود برای یک ربع دیگر می گذاریم بپزد سپس عدس را با آب آن در قابلمه لوبیا چیتی و نخود می ریزیم.

سبزی آش و نعناع تازه خرد شده را به حبوبات در حال پخت اضافه می کنیم. (در این مرحله باید آب غذا دو برابر مواد آن باشد اگر نیست باید به آن آب جوش اضافه کرد.)

سبزی آش، نعناع، نخود، لوبیا چیتی، عدس

بعد از اینکه نیم ساعت از پخت سبزی و نعناع در مواد گذشت. رشته را به آرامی به آن اضافه نموده و با کفگیر به هم می زنیم تا رشته ها به هم نچسبند.

آش رشته نپخته

در این مرحله اگر علاقه به اضافه کردن شیرین بیان و قره قروت دارید می توانید آن را به میزان دلخواه اضافه نمایید فقط دقت کنید که قره قروت انارکی دو نوع شیرین و ترش دارد که برای آش از نوع ترش آن استفاده می شود.

حال آش برای یک ساعت دیگر باید بپزد ولی برخلاف مراحل قبل نمی توان آن را رها نمود و باید در این مدت هر ده دقیقه یک بار با کفگیر آن را از ته قابلمه هم بزنید تا به هیچ عنوان ته نگیرد.

هنگامی که نیم ساعت از یک ساعت مقرر گذشت به سراغ آش رفته و ببینید که آیا بیش از اندازه مواد و آب غذا از هم جدا هستند یا خیر. یعنی آیا غذا آبکی شده یا خیر. اگر جواب مثبت است آرد سفید را در یک لیوان آب سرد ریخته و به هم بزنید تا کاملاً حل شده و بدون گلوله باشد سپس آن را به غذا اضافه کرده و به هم بزنید.

آرد سفید، آب

آرد و آب

در فاصله ی زمانی پختن آش، پیاز ها را خرد کرده و با کره یا روغن کنجد تفت می دهیم سپس به آن نعناع خشک را اضافه کرده و باز کمی تفت می دهیم و قابلمه را از روی شعله کنار می گذاریم.

کشک را در ظرفی با یک فنجان آب با دمای معمولی رقیق کرده و جداگانه کنار می گذاریم.

سیر را خرد کرده و تفت داده و آن را نیز کنار می گذاریم.

هنگامی که آش پخت نیمی سیر تفت داده شده و پیاز و نعناع تفت داده شده را با زردچوبه و فلفل سیاه دوباره کمی با هم تفت می دهیم. کشک را به آن اضافه کرده و می گذاریم روی شعله زیاد تا به جوش بیاید. سپس بیش از نیمی از این مواد را در آش ریخته و بقیه آن را به عنوان کشک آش در ظرفی جداگانه می ریزیم.

آش آماده سرو است می توانید آن را با کشک، پیاز و نعناع و سیر تزئین نمایید. (که البته در عکس زیر ما مواد اضافه تزئین را روی آش اضافه نکرده ایم).

آش رشته انارکی

تعداد تشکر از این مطلب:129 نفر

نظرات کاربران

یک نظر ثبت کنید

نام

     

ایمیل

       

متن نظر

   

تصویر امنیتی


     

به بزرگی و کوچکی حروف دقت نمایید.