جستجو در سایت:

زیر لیوانی تزئینی طرح دار بزرگ

تاریخ درج: 21 فروردین 1393

تعداد تشکر از این مطلب:280 نفر

وسایل لازم:

5 تکه پارچه با رنگ های مختلف به مقدار لازم

یک پارچه کلفت به مقدار لازم

لایه چسب (می توانید آن را از خرازی ها تهیه نمایید)

خط کش

مداد

کاغذ خیاطی

دو رنگ نخ به دلخواه

قیچی

 

ابتدا چند تکه پارچه رنگی ای که دوست دارید را انتخاب کنید.(می توانید از همین رنگ های موجود در عکس یا رنگ های دیگری استفاده نمایید.) سپس طرح پروانه ، حروف  و گل کوچک را از اینجا دریافت و سپس آن را پرینت نمایید.

الگوی پرینت شده را روی کاغذ خیاطی بکشید.

هر یک از سه الگوی پروانه، حروف و گل را روی پارچه ای با رنگ و طرح متفاوت به سلیقه خود بیندازید.

با اتو خشک و با دمای ملایم پارچه و کاغذ الگو را به هم اتو کنید. حال که کاغذ نسبتاً آهار خورده و به پارچه کمی چسبیده می توانید پارچه را طبق طرح الگو ببرید.

تکه ای پارچه برای پس زمینه نیز ببرید البته بهتر است اندازه ی این پارچه را نسبت به اندازه ی نهایی که دوست دارید باشد 5 سانت پهن تر و نیز 5 سانت بلند تر ببرید.(به دلیل دوز به کار رفته در دوخت نهایی).

لایه چسبی به همان اندازه بریده و سپس با اتوی خشک با حرارت ملایم آن را به پشت پارچه پس زمینه اتو کنید.(این کار فقط باعث شق تر ایستادن پارچه می شود و دقت نمایید که از طرف چسب آن روی پشت پارچه پس زمینه بگذارید و سپس اتو نمایید)

حال تکه های حروف و پروانه و گل را روی پارچه بگذارید و آن را به دلخواه خود بچینید (می توانید برای اینکه حروف را در یک راستا بچینید از خط کشی به عنوان راهنما استفاده نمایید) وقتی از مکان آن ها مطمئن شدید کاغذ الگوی پشت آن ها را کنده و با اتوی ملایم آن ها را به پارچه پس زمینه اتو نمایید تا دوختن آن ها ساده تر شود.(این مرحله ضروری نمی باشد)

تکه ها را به پارچه با نخ رنگی دلخواه خود بدوزید (به عنوان مثال اینجا از نخ آبی پررنگ برای نمایش بهتر رنگ ها در طرح کلی استفاده شده)

نخ های اضافه را ببرید.

پارچه کلفت را به اندازه پارچه پس زمینه ببرید و پشت پارچه پس زمینه بگذارید .

حال نوبت به کشیدن طرح های دور اشکال می رسد با یک مداد دور اشکال را با یک فاصله کم مثل نیم سانتی متر مانند شکل زیر بسیار کم رنگ (که بعدا به راحتی پاک شود) خط می کشیم و سپس دور این خط کشیده شده دوباره مثل قبل با کمی فاصله خط می کشیم و به  همین ترتیب تا به آخر ادامه می دهیم. (البته این قسمت ممکن است کمی برای تازه کاران سخت باشد زیرا نیاز به دقت دارد)

روی قسمت های مداد کشیده را ساده با یک نخ با رنگ دلخواه (مثلا نخ سفید) می دوزیم.(پارچه کلفت با این دوخت ها کاملا به پارچه پس زمینه محکم شده و طرح زیبایی به آن می دهد)

حال دیگر کار بر روی قسمت کلی تمام شده و اگر لبه های پارچه صاف نیستند و یا ریش ریش شده اند می توانید آن را با یک خط کش علامت گذاری کرده و با قیچی صاف ببرید و یا اینکه از کاردک رولی برای این برش استفاده کنید.

حال پارچه ای به اندازه ی 5 سانت پهن تر و 5 سانت بلند تر از پارچه پس زمینه ببرید و آن را پشت پارچه کلفت بیندازید(پس پارچه کلفت بین پارچه پس زمینه یا همان پارچه زرد و این پارچه یا همان پارچه آبی می باشد.)

حال دور این پارچه را روی پارچه پس زمینه آورده و با گیره یا سوزن آن را ثابت نگه داشته و سپس می دوزیم.

همانطور که می بینید دوخت ساده این پارچه نمای زیبایی به کل کار انجام شده داده است.

منبع:  freeneedle

تعداد تشکر از این مطلب:280 نفر

نظرات کاربران

commentpicture

شهربانو

تاریخ: 17 تیر 1393

مثل بقیه کارهاتون با سلیقه است

یک نظر ثبت کنید

نام

     

ایمیل

       

متن نظر

   

تصویر امنیتی


     

به بزرگی و کوچکی حروف دقت نمایید.