جستجو در سایت:

چیدمان پایه ای اتاق

تاریخ درج: 23 خرداد 1393

تعداد تشکر از این مطلب:361 نفر

ایده عوض کردن کامل چیدمان اتاق هر چند گاهی به ذهن تمام خانم ها و آقایان با سلیقه خطور می کند اما از آنجایی که این عمل کاری سنگین و طاقت فرسا است به ندرت به آن جامه عمل پوشانده می شود زیرا که ممکن است هنگام جابجایی متوجه شویم که چیزی که در ذهنمان بوده با نتیجه ی نهایی مان بسیار متفاوت است و تغییرات مطابق میل مان پیش نمی رود.

برای یک تغییر مناسب و زیبا که بهترین نتیجه را در پی داشته باشد، نیاز است که چیدمان پایه ای اتاق قبل از هر چیز، انتخاب شود. وسایل تزئینی کوچک بعداً می توانند کامل کننده ی این چیدمان شوند. برای تعیین چیدمان پایه ای فقط به یک متر فلزی، یک ورق کاغذ، یک برگ مقوای رنگی،قیچی، خط کش، مداد ، پاک کن و ماشین حساب نیاز دارید.

متر فلزی، یک ورق کاغذ، یک برگ مقوای رنگی،قیچی، خط کش، مداد ، پاک کن و ماشین حساب

وارد اتاق خود شوید و اجسام اصلی اتاق را شناسایی کنید، این اجسام معمولا شامل تخت، کمد، میز تحریر و... می شوند (اجسام روی میز، زیر تخت و غیره جزو این گروه محسوب نمی شوند).حال این اجسام را ،با صرف نظر از طرحشان، مانند مستطیل و مربع در نظر گرفته و طول و عرض آن ها را دقیق اندازه بگیرید و این اندازه ها را روی کاغذ یادداشت کنید.(در هنگام اندازه گیری حوصله داشته باشید زیرا اگر این اندازه گیری ها درست انجام نشود بعداً به مشکل برخواهید خورد).

حال طول و عرض اتاق را دقیقا اندازه گیری نمایید. (اگر دیوار اتاق شکست یا فرورفتگی تزئینی دارد یا اگر قسمتی از دیوار کج شده است به طوری که کجی یا فرورفتگی آن ها در طول یا عرض اتاق تاثیر گذاشته، آن ها را نیز اندازه گیری نمایید.)

در آخر طول و عرض پنجره، شوفاژ، در و کمد دیواری ثابت یا هر چیزی که به اتاق به طور ثابت متصل است و قابلیت جابجایی ندارد را با متر اندازه بگیرید. و نیز فاصله ی این اجسام را از یک گوشه اتاق نیز بنویسید.

متر فلزی

به عنوان مثال اندازه های یک اتاق یک نفره و وسایل اصلی آن به صورت زیر می باشد:

اتاق به طول 3.93 و عرض 2.75 سانتیمتر

پنجره به اندازه  1.90 سانتیمتر

فاصله ی پنجره از گوشه ی اتاق به اندازه 80 سانتیمتر

شوفاژ به اندازه 1.30 سانتیمتر

فاصله ی شوفاژ از گوشه ی اتاق به اندازه 1.20 سانتیمتر

در به اندازه  80 سانتیمتر

تخت خواب دو نفره به طول 2 متر در 1.80 سانتیمتر

کمد (غیر دیواری) به طول 60 و عرض 60 سانتیمتر

میز تحریر به طول 1.58 و عرض 78 سانتیمتر

ماشین حساب

حال می خواهیم مدل اتاق خود را بر روی کاغذ بکشیم و برای اینکار نیاز به تبدیل اندازه ها به سایزی قابل کشیدن داریم. پس اندازه های گرفته شده به متر را با ماشین حساب تقسیم بر 2 و ضرب در 10 می کنیم تا اندازه ی قابل لمسی برای مدل بدست آوریم.

مثلاً اگر بخواهیم اندازه ی تخت را به این روش محاسبه کنیم داریم:

طول تخت 2 متر:

2/2=1*10=10

عرض تخت 1متر و 80 سانتی متر (1.80):

پس تخت در مدل ما به طول 10 و عرض 9 سانتیمتر می شود.

به همین ترتیب کل ارقام به صورت زیر در می آیند:

اتاق به طول 19.65 و عرض 13.75 سانتیمتر

پنجره به اندازه  9.5 سانتیمتر

فاصله ی پنجره از گوشه ی اتاق به اندازه 4 سانتیمتر

شوفاژ به اندازه 6.5 سانتیمتر

فاصله ی شوفاژ از گوشه ی اتاق به اندازه 6 سانتیمتر

در به اندازه  4 سانتیمتر

تخت خواب دو نفره طول 10 و عرض 9 سانتیمتر

کمد (غیر دیواری) به طول 3 و عرض 3 سانتیمتر

میز تحریر به طول 7.9 و عرض 3.9 سانتیمتر

حال روی کاغذ شکل اتاق را با مداد و خط کش با اندازه های گرفته شده می کشیم.

کشیدن طرح اتاق با مداد

سپس پنجره را نیز به همین صورت با مداد روی کاغذ می کشیم. دقت کنید که فاصله ی پنجره از گوشه ی اتاق را نیز رعایت کنید.

کشیدن مکان پنجره با مداد

شوفاژ را نیز مانند پنجره با مداد به طرح روی کاغذ اضافه می کنیم. دقت کنید که فاصله ی شوفاژ از گوشه ی اتاق را رعایت کنید.

کشیدن مکان شوفاژ در اتاق

در را مانند قبل با مداد به طرح روی کاغذ اضافه می کنیم.

کشیدن مکان درب در اتاق

حال که قسمت های ثابت اتاق را کشیدیم نوبت به وسایل داخل اتاق می رسد. با مداد روی مقوای رنگی شکل اجسام را کشیده و با قیچی آن ها را در می آوریم. این تکه مقوا ها را روی طرح کشیده شده روی کاغذی که طرح اتاق را روی آن کشیده اید بگذارید.

بریدن اشکال،اجسام از مقوای رنگی

با این مدل کوچک می توانید بهترین نحوه ی چیدمان را برای اتاق خود بیابید. ولی برخی نکات را باید در نظر بگیرید. به عنوان مثال اینکه دوست ندارید قسمت بالای تخت زیر پنجره باشد و یا اینکه به خاطر آویز بیرونی لباسی که از کمدتان آویزان است دوست ندارید کمدتان به تخت بچسبد. بهتر است این نکات را ابتدا یادداشت کنید که هنگام چیدمان از خاطرتان نرود.

حال می توان با جابجایی این قطعات مانند پازل چیدمان های مختلفی را برای اتاق تجربه نموده تا بهترین نتیجه را برای دکور اتاق خود بدست آوریم.اگر بخواهیم یک چیدمان مثالی برای این اتاق در نظر بگیریم، می توانیم آن را به صورت زیر بچینیم.

چیدن وسایل در اتاق

همانطور که مشاهده می شود این فرد دوست ندارد که تخت نزدیک پنجره باشد و نیز به دلیل آویزی که به کمد اتصال دارد نمی خواسته که کمد به تخت بچسبد و اینکه میز فاصله ی کافی را با تخت دارد و به همین دلیل فرد می تواند مانیتور کامپیوتر روی میز را جابجا کرده و هر موقع بخواهد روی تخت خود لم داده و فیلم مورد علاقه اش را تماشا کند. این اتاق با سلایق این فرد کاملا همخوانی دارد. حال اگر فردی دوست دارد اسباب بیشتری را (مانند پاتختی) در اتاق جای بدهد می تواند کمد را به دیوار چسبانده و پاتختی را در فاصله ی بین کمد و تخت جای دهد. که البته این فرد علاقه ای به اینکار نداشته.

نکته ی دیگری که باید به آن دقت کنید این است که هر وسیله ای در اتاق حریمی برای خود دارد. مثلا در کمد برای راحت باز و بسته شدن حریمی تقریبا به اندازه ی خود کمد احتیاج دارد که باید آن را حتما در نظر بگیرید. در این مدل مثالی، حریم در کمد، حریم در اتاق، پنجره، صندلی میز کاملا در نظر گرفته شده و فرد هیچگونه مشکلی در استفاده از وسایل اتاقش نخواهد داشت.

مناسب بودن چیدمان اتاق

پس شما نیز وسایل مورد نیاز را برداشته و انواع چیدمان پایه ای را با مدل کشیده شده از اتاقتان تجربه کنید. همانطور که می بینید این روش هیچ گونه هزینه و زحمت جابجایی را برای شما نداشته و می توانید خلاقیت خود را برای تغییر دکوراسیون پایه ای اتاقتان به حداکثر برسانید.

تعداد تشکر از این مطلب:361 نفر

نظرات کاربران

commentpicture

آبي

تاریخ: 21 مهر 1394

سلام با تشكر از سايت خوب وبسيارمفيدتان. وتشكراز كارشناسان محترم. براي يك اتاق مستطيل كه دو پنجره درعرض هست و وسايلي مانند كمد وميزتحرير وميز آرايش و كاناپه تختخواب شو براي استفاده مبل و يك تخت ثابت و كتابخانه . براي اتاق هجده متري بنظر شما چه طرحي مناسب است.
commentpicture

مدیر سایت

تاریخ: 01 آذر 1394

در پاسخ به این نظر گفته:

از اونجایی که متراژ وسایل شما رو ندارم می تونم یک سری پیشنهاد بهتون بدم...اول از همه اینکه سعی کنید میز تحریر یا تخت خواب ثابت رو مستقیما جلوی پنجره نگذارید...چون برخلاف تصور عموم میز تحریر جلوی پنجره، در طولانی مدت می تونه چشم رو اذیت کنه مخصوصا اگه قرار باشه با لپ تاپ یا کامپیوتر روی اون میز کار کنید...تخت خواب کنار پنجره، غیر از خطراتی که برای زلزله و غیره داره تو زمستون هم کمی مشکل زا هستش... در خصوص مدل هم بهترین راه حل اینه که عباراتی مثل bedroom designs یا bedroom designs with windows و... رو در گوگل سرچ کنید، چون هر پیشنهاد دیگه ای از سمت من ممکنه مدل های تو ذهنتون رو محدود کنه

یک نظر ثبت کنید

نام

     

ایمیل

       

متن نظر

   

تصویر امنیتی


     

به بزرگی و کوچکی حروف دقت نمایید.