جستجو در سایت:

نحوه انتخاب رنگ مو

تاریخ درج: 26 خرداد 1393

تعداد تشکر از این مطلب:361 نفر

سری رنگ های دودی، خنثی، طلایی، قرمز

اگر بعد از دیدن موهای رنگ شده زیبای دوست یا فامیل تصمیم به رنگ کردن موی خود گرفته اید و می خواهید به اولین مغازه بروید و دقیقا همان رنگ را خریداری نمایید و موهایتان را بدست خود رنگ کنید. باید بدانید که ممکن است به نتیجه دلخواه خود نرسید و از داشتن این رنگ مو خوشحال نشوید. این اتفاق برای بسیاری از افراد می افتد و این سوال که "چرا این اتفاق افتاده؟" در ذهن تمامی آن ها جای گرفته.

انتخاب یک رنگ مو ایده آل به سادگی خرید رنگ موی پیشنهادی دیگران نسبت به محصولی که خودشان قبلا استفاده کرده اند، نیست. بلکه بسیاری از عناصر در این انتخاب باید دخیل باشند. مانند رنگ پوست، رنگ چشم و رنگ موی طبیعی یا رنگ مویی که قبلاً استفاده کرده اید و آثار آن بر روی موهایتان می باشد. در نظر گرفتن این عناصر کمک بسیاری به شما در انتخاب رنگ موی رویایی شما خواهند داشت.

آیا شما جزو گروه رنگی گرم هستید و یا سرد؟

اولین و مهم ترین مسأله در پیدا کردن رنگ موی دلخواه، پیدا کردن گروه رنگی شماست. چرا این مسأله مهم است؟...می توانید به این قضیه مانند انتخاب یک رنگ سایه آرایشی اشتباه ، برای صورتتان بنگرید. همانگونه که رنگ آرایشی بد روی صورت و چهره شما تأثیر منفی می گذارد رنگ موی اشتباه نیز ممکن است رنگ صورتتان را نارنجی و یا خاکستری نشان دهد. این رنگ های اشتباه متضاد رنگ طبیعی صورتتان می باشد. پس برای انتخاب مناسب باید تن رنگ صورتتان را در نظر بگیرید تا این رنگ مو،جلوه صورتتان را بیشتر کند، نه اینکه زیباییش را خدشه دار سازد.

گروه رنگی سرد:

اگر دو حالت و یا بیشتر از گزینه های زیر در مورد شما صدق می کند، شما جزو گروه سرد می باشید.

رنگ چشم و چهره

  • رنگ چشم:

قهوه ای تیره یا قهوه ای مشکی

خاکستری آبی یا آبی تیره

فندقی با رگه های سفید، خاکستری یا آبی

نحوه تشخیص رنگ پوست

  • رنگ پوست:

قهوه ای بسیار تیره

سبزه واقعی (مثل آسیایی ها و لاتین ها)

معمولی و بدون رنگ در گونه ها

معمولی با رنگ صورتی کمرنگ در گونه ها

معمولی با تن پس زمینه طلایی

رنگ پریده و بدون رنگ در گونه ها

رنگ پریده با تن پس زمینه صورتی

قهوه ای یا مسی (حتی اگر با برنزه کردن پوست به این رنگ رسیده اید)

 

  • رنگ طبیعی موها:

مشکی آبی

قهوه ای تیره (مثل قهوه تیره)

قهوه ای دودی معمولی

قهوه ای طلایی معمولی

بلوند پوست پیازی

جوگندمی (موهای سفید و سیاه)

سفید

 

یک راه دیگر برای تشخیص گروه رنگی این است که به رنگ لباس هایتان دقت کنید. گروه رنگی سرد معمولا در لباس هایی با تن رنگی گوهر بهتر به نظر می آیند. رنگ هایی مثل: آبی، سبز، بنفش، سبز-آبی، بنفش قرمز تیره، و قرمز هایی با پایه آبی.

 

رنگ موهایی که گروه رنگی سرد باید از آن پرهیز نمایند:

کسانی که به طور طبیعی در گروه رنگی سرد قرار می گیرند بهتر است از انتخاب تن رنگ های طلایی، زرد، قرمز و مسی برای موهای خود، پرهیز نمایند. این رنگ های گرم باعث می شود چهره این افراد زرد یا سفید رنگ پریده مریض نشان داده شود.

رنگ موهایی که برای گروه رنگ سرد عالی می باشد:

سایه رنگ هایی که برای گروه رنگ سرد عالی هستند شامل رنگ مشکی براق پر کلاغی ، رنگ دودی قهوه ای سرد، بلوند سرد از سایه های رنگ قهوه ای سمور گرفته تا رنگ طلای سفید (پلاتین) و سفید یخی. هایلایت ها بهتر است گندمی، عسلی، قهوه ای دودی یا سایه های دودی باشند. هنگام انتخاب رنگ مو از پایه های خنثی، دودی و بژ استفاده نمایید. شما از آن دسته افرادی هستید که می توانید از رنگ موهای فانتزی مثل قرمز ماتیکی، قرمز تیره، ارغوانی روشن و بنفش استفاده  نمایید.

گروه رنگی گرم:

اگر دو حالت و یا بیشتر از گزینه های زیر در مورد شما صدق می کند، شما جزو گروه گرم می باشید.

رنگ چشم و چهره

  • رنگ چشم:

قهوه ای عسلی

سبز، سبز آبی یا فیروزه ای

فندقی با رگه های عسلی یا قهوه ای

نحوه تشخیص رنگ پوست

  • رنگ پوست:

قهوه ای با تن پس زمینه صورتی

قهوه ای با تن پس زمینه طلایی

رنگ پریده با تن پس زمینه هلویی یا طلایی

کک و مکی

گلگون

 

  • رنگ طبیعی موها:

قهوه ای تیره با هایلایت طلایی یا قرمز

قرمز

بلوند توت فرنگی (موی طلایی که ته رنگ کم قرمز دارد)

خاکستری با ته مایه بلوند زرد

بلوند طلایی طبیعی

 

یک راه دیگر برای تشخیص گروه رنگی این است که به رنگ لباس هایتان دقت کنید. گروه رنگی گرم در لباس های با تن رنگی خاکی بهتر به نظر می آیند. رنگ هایی مثل: زرد، نارنجی، قهوه ای، زرد مایل به سبز(لیمویی)، قرمز هایی با پایه نارنجی.

 

رنگ موهایی که گروه رنگی گرم باید از آن پرهیز نمایند:

شما بهتر است از رنگ های آبی، بنفش، بژ و رنگ موهای بر پایه دودی که باعث می شوند رنگ پوستتان خسته و لطمه خورده به نظر بیاید پرهیز نمایید.

رنگ موهایی که برای گروه رنگ گرم عالی می باشد:

رنگ موهای قهوه ای تیره و گرم، بلوطی، قهوه ای طلایی غنی و قهوه ای قرمز، طلایی گرم و هایلایت های قرمز، و سایه های بلوند طلایی برای شما بسیار برازنده و عالی می باشند. هایلایت کردن موها بهترین راه برای افزودن تن گرم به موهایتان است.مانند هایلایت هایی با سایه های بلوند طلایی، رگه های مسی، قهوه ای طلایی.

تن ها و درجه ها:

تن رنگ و درجه رنگ

یک عامل کلیدی دیگر شناختن تن ها و درجه های روی جعبه رنگ ها می باشد. تن یک رنگ به گرمی یا سردی آن اشاره دارد. رنگ های گرم (طلایی) قرمز، نارنجی و زرد هستند. شاید توجه کرده باشید که روی برخی از جعبه های رنگ کلماتی مثل قهوه ای گرم متوسط (medium warm brown) یا بلوند طلایی طبیعی (natural golden blonde) به چشم می خورد. این بدین معنا است که تن پس زمینه این رنگ ها گرم است (حالا چه با پس زمینه قرمز یا نارنجی یا زرد). این رنگ ها به مو ظاهر گرمتری می دهند.

رنگ های سرد (دودی)، آبی، سبز، و بنفش هستند. هنگامی که نام رنگ موها با کلماتی مثل بلوند دودی تیره (dark ash blonde) یا از این قبیل توصیف می شود، بدین معنا است که آن ها یک تن پس زمینه سبز، آبی یا بنفش دارند. نکته ای که شما باید به آن دقت کنید این است که اگر شما یک رنگ با پس زمینه سبز یا آبی را روی یک مو با رنگ گرم (مخصوصا یک رنگ زرد یا طلایی) بگذارید، نتیجه کار یک رنگ سبز می شود.

درجه رنگ مو به درجه روشنی یا تیرگی یک رنگ مو اشاره دارد که 1 به معنای کمترین (سیاه) و 12 به معنای بیشترین (روشنترین بلوند) می باشد.

شناخت دایره رنگ:

دایره رنگ

حال که شما می دانید که نیاز به رنگ سرد یا گرم دارید و نیز تن و درجه رنگ ها را شناختید، برای قدم بعدی آماده هستید. یعنی شناخت رنگدانه های طبیعی موهایتان و اضافه کردن رنگدانه های مصنوعی (رنگ مو) به آن. اینجاست که صحبت از دایره رنگ به میان می آید.

رنگ های مکمل رنگ هایی هستند که در دایره رنگ روبروی هم دیگر قرار دارند. مانند قرمز-سبز، آبی-نارنجی و غیره. این به چه معناست؟...یعنی اینکه اگر شما موهای بلوند طلایی دارید، موهایتان تن گرم قرمز، نارنجی یا زرد دارد. پس اگر بخواهید یک تن رنگی سرد مثل دودی، روی آن داشته باشید. احتمال این وجود دارد که موهایتان به رنگ سبز دربیاید.

حال به دایره رنگ نگاه کنید. به عنوان مثال بگذارید بگوییم شما یک رنگ پس زمینه زرد در موهایتان دارید و می خواهید آن را به رنگ سرد دودی در بیاورید. از آنجایی که تونر دودی با پس زمینه ی آبی یک پس زمینه سرد است می خواهید این کار را با آن انجام دهید و با انجام این کار رنگ موهایتان سبز خواهد شد! همانطور که در دایره رنگ می بینید زرد و آبی رنگ سبز را به وجود می آورند. اگر می خواهید تمام رنگ موی خود را از بین ببرید، باید مخالف رنگ موی خود را در این دایره انتخاب نمایید. به عبارت دیگر، اگر شما موی قهوه ای با هایلایت قرمز دارید و از رنگ قرمز موهایتان خوشتان نمی آید، باید از دایره رنگ، مخالف رنگ قرمز را بیابید تا این رنگ را خنثی نماید. در این حالت برای خنثی سازی قرمز باید سبز (دودی) انتخاب گردد.

یک مثال برای انتخاب رنگ:

شما یک موی بلوند طلایی دارید (درجه 9) و می خواهید موهایتان را به رنگ روشن-متوسط قهوه ای گرم در بیاورید (درجه 7). به یاد داشته باشید که رنگدانه های طبیعی موهایتان زرد و شاید نارنجی در خود داشته باشد. پس شما باید یک رنگ خنثی درجه 7 را انتخاب نمایید زیرا رنگ های خنثی تمام 3 رنگ اصلی را در خود دارند و اکثر اوقات همیشه تمام رنگ های بد مانند سبز یا نارنجی را از بین می برند. نصیحت من به شما این است که اگر بلوند هستید و می خواهید موهایتان را تیره تر کنید، بگذارید یک حرفه ای این کار را برایتان انجام دهد زیرا کار با موی بلوند مخصوصا هنگامی که نیاز به تیره تر شدن دارد کمی سخت است.

چند مثال از رنگ مو

چند راهنمایی برای زمانی که موهایتان از قبل رنگ شده است:

اگر شما رنگ مصنوعی روی موهایتان دارید (هر رنگ یا تن رنگی) و می خواهید موی خود را روشن تر نمایید، مهم نیست چه مقدار روشن تر، شما صرفاً نمی توانید با انتخاب یک سایه روشن تر این کار را انجام دهید. قانون کلی در رنگ کردن مو این است که رنگ مو نمی تواند رنگ مو را روشن تر نماید. شما می توانید با رنگ تن را تغییر دهید ولی نمی توانید باعث تغییر درجه (روشنایی) شوید.

اگر شما می خواهید موی خود را تیره تر نمایید، از یک تن گرم، طلایی استفاده کنید وگرنه موهایتان دودی رنگ خواهد شد.

اگر موی خاکستریتان زیاد روشن است یا رنگ مو، رنگ خاکستری را نمی پوشاند. بگذارید رنگ روی ریشه ها حداقل به مدت 40 دقیقه یا بیشتر بماند. رنگ موی خاکستری بسیار مقاوم بوده و نیاز به پردازش بیشتری دارد.

نکته نهایی وبسیار مهم:

موی صدمه دیده

از آنجایی که آسیب زدن به ریشه مو امری شوخی بردار نیست سعی کنید حتما هنگام خرید رنگ، با آرایشگر خود مشورت کنید. همیشه امکان خرید یک رنگ موی تقلبی یا بدون کیفیت وجود دارد پس، از خرید رنگ از مغازه های گمنام یا دستفروش و همچنین از تهیه رنگ مو با مارک متفرقه خودداری نمایید. و در نهایت سعی کنید که تا حد ممکن برای رنگ کردن مو به آرایشگاه  ها مراجعه نمایید ( هدف این مقاله برای انتخاب رنگ موی مناسب شما بود، و قصد این نیست که شما خودتان، مراحل رنگ کردن مو را انجام دهید) زیرا با این کار در صورت بروز هرگونه مشکلی یک آرایشگاه مجهز با پاک کننده ها و وسایل مختلف برای برطرف کردن مسأله پیش آمده در دسترستان می باشد.پس توجه داشته باشید که شاید در خانه مقدار کمتری برای رنگ هزینه کنید اما در صورت صدمه به ریشه موها، ممکن است هرگز و با هیچ هزینه ای نتوانید آن را به حالت اول برگردانید.

منبع:homestead

تعداد تشکر از این مطلب:361 نفر

نظرات کاربران

commentpicture

ستاره

تاریخ: 19 بهمن 1395

رنگ پوستم گندمى و چشمام قهوه اى تيره است موهاى خودم هم قهوه اى خرمايى تيره است؟موى چه رنگى بهم مياد؟آبى بهم مياد؟
commentpicture

مدیر سایت

تاریخ:

در پاسخ به این نظر گفته:

با سلام...به نظر می رسه شما پوست گرمی دارید و بهتر هستش که از تن رنگ های گرم استفاده کنید...اما اگر دنبال رنگ های فانتزی تری هستید این کاملا به سلیقه شما بر می گرده چرا که رنگ های فانتزی ای مثل آبی کمی پوست رو گرم تر نشون می دن که برخی ها این رو دوست دارن و برخی دیگه نه...یه راه خوب می تونه استفاده از نرم افزار های آرایشی باشه که با اون می تونید انواع رنگ موها رو آزمایش کنید.
commentpicture

آیدا

تاریخ: 01 دی 1394

سلام و ممنون از سایتتون من رنگ پوستم روشنه نه بورم و نه خرمایی. رنگ چشمام هم قهوهای مایل به سیاهه. رنگ موهامم سیاه وسفیده به نظر شما من جز کدوم گروه هستم
commentpicture

مدیر سایت

تاریخ: 17 دی 1394

در پاسخ به این نظر گفته:

ممنون از نظرتون...از اونجایی که رنگ پوستتون رو از نزدیک ندیدم...بهترین راه برای تشخیص این موضوع اینه که ببینید که تو لباس های رنگ خاکی (زرد، نارنجی، قهوه ای و ...) بهتر پوستتون به نظر میاد یا لباس های رنگ گوهر ( آبی، سبز، بنفش، سبز-آبی و...). اگر لباس های رنگ خاکی بهتر پوستتون رو نشون می ده یعنی جز گروه رنگی گرم و اگر لباس های رنگ گوهر بهتره یعنی جز گروه رنگی سرد هستید
commentpicture

مينا

تاریخ: 14 خرداد 1394

سلام ميخواستم بدونم چه رنگ مويى با لباس فيروزه اى رنگ هماهنگى داره، ممنون ميشم
commentpicture

مدیر سایت

تاریخ:

در پاسخ به این نظر گفته:

سلام...همیشه برای جلوه زیاد یک رنگ، باید اون رو با رنگ مخالفش استفاده کنید...از اونجایی که رنگ فیروزه ای مخالف رنگ نارنجی هست می شه گفت هر رنگ مویی که ته مایه رنگ مسی یا نارنجی داره می تونه مناسب باشه ... البته به نظر من بهترین کار اینه که اول از همه ببینین چه رنگی با چهره شما سازگاره و بعدش از بین اونا رنگی رو که ته مایه مسی داره انتخاب کنید
commentpicture

elham

تاریخ: 25 اردیبهشت 1394

سلام و خسته نباشید من اکثرا مو به پایه 9 میرسونم یعنی کاملا زرد میخواهم زردی از بین ببرم نمیشه چکار کنم از a10 یا c9 استفاده کردم به زیتونی میزنه یا v5 کمی به فرمول بالا میزنم و رقیق می کنم رنگ به شکلاتی میزنه چکار کنم به سفیدی بزنه؟؟
commentpicture

مدیر سایت

تاریخ: 31 اردیبهشت 1394

در پاسخ به این نظر گفته:

سلام....متاسفانه اطلاعات دقیقی در این زمینه ندارم... اما فکر می کنم احتمالا لینک زیر به دردتون بخوره http://www.wikihow.com/Get-White-Hair لینک در مورد تمام مراحل لازم برای سفید کردن مو هستش و اول پارت سه این صفحه می گه مو شما به رنگ زرد بلوند می رسه و تا آخر پارت سه مشکل رو حل می کنه و مو رو به رنگ سفید می رسونه...البته بهتره صفحه رو از اول بخونید تا همه موارد رو بتونید در نظر بگیرید

یک نظر ثبت کنید

نام

     

ایمیل

       

متن نظر

   

تصویر امنیتی


     

به بزرگی و کوچکی حروف دقت نمایید.